Co można mieć ze sobą na maturze ?

Maj już tuż tuż, a wraz z nim matury! Cały miesiąc uczniowie kończący liceum będą pod wpływem stresu, ze względu na ustne i pisemne egzaminy, sprawdzające ich wykształcenie, zdobyte przez wszystkie lata edukacji. A czy wiecie, co powinniście mieć na maturach oprócz głowy pełnej wiedzy i uprasowanej białej koszuli? Podpowiadamy!

 

Już 4 maja, od razu po majówce, rozpocznie się cały miesiąc egzaminów maturalnych. Komisje edukacyjne będą sprawdzały wiedzę uczniów ze wszystkich podstawowych przedmiotów: między innymi języka polskiego, matematyki czy języka angielskiego, a oprócz tego takich, które uczniowie wybrali sobie sami na początku roku szkolnego. Wiecie już z jakich przedmiotów musicie mieć wiedzę, spodziewacie się co może was czekać na egzaminach, wiecie już w co należy się ubrać , a czy wiecie co możecie wnieść ze sobą na egzamin? Spieszymy z odpowiedzią!

Aby zostać wpuszczonym na salę egzaminacyjną, musicie mieć przy sobie dokument potwierdzający waszą tożsamość. To nic, że na salę prawdopodobnie będzie was wpuszczać wasza nauczycielka, z którą znacie się od lat. Ona też będzie wymagała od was okazania dokumentu. Poza tym macie na nim zapisany PESEL, który – jeśli nie znacie go na pamięć – przyda się podczas wypełniania arkuszy egzaminacyjnych.

Na nadgarstku możecie mieć wasz ulubiony zegarek. Nie może być to jednak żaden elektroniczny gadżet, tylko zwykły, klasyczny zegarek z tarczą i wskazówkami lub cyframi na prostym blacie. W każdej sali egzaminacyjnej też musi być duży zegar, który będzie widoczny dla każdej osoby obecnej na egzaminie, ale jeśli macie ochotę mieć przy sobie własny – nie ma problemu.

Na maturę z matematyki możecie wnieść kalkulator. Ale podobnie jak w przypadku zegarka – żaden fantazyjny, który sam rozwiązuje wszystkie zadania. Musi to być zwykły kalkulator z podstawowymi funkcjami.

Podczas egzaminu z matematyki przyda wam się także cyrkiel, ołówek i linijka. Starajcie się jednak nie zostawiać żadnych ołówkowych zapisków bez poprawienia ich długopisem – istnieje ryzyko, że ołówek się zetrze, a wtedy zadanie zostanie potraktowane jako nie rozwiązane.

Przydatne są także wzory matematyczne, ale taką listę rozdaje zwykle komisja przed egzaminem. Możecie też wydrukować ją sobie z internetu sami i dla własnego spokoju ducha wziąć ze sobą. Niech wam nie przyjdzie do głowy zapisywać sobie tam jakieś dodatkowe ściągi! Takie własnoręcznie wydrukowane wzory z pewnością zostaną wnikliwie sprawdzone przez komisję.

Najważniejszym elementem, poza wszystkimi wymienionymi wyżej, jest zdecydowanie długopis. Koniecznie z czarnym wkładem! Takie z niebieskim nie będą akceptowane na egzaminie. Dobrze mieć ze sobą dwa, w razie gdyby jeden przestał pisać. Przezorny zawsze ubezpieczony 😉

Teraz już wiecie co można wnieść na salę egzaminacyjną. Wiadomo jednak, że najważniejsze jest to, co macie w głowie, więc nie pozwólcie żeby zjadł was stres i dobrze się przygotujcie! Jeśli pójdziecie tam uzbrojeni w wiedzę, to żaden egzamin nie będzie dla was straszny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *